تا به حال به این فکر کردین که چیجوری خود رو بشناسیم و اصلا شناختن خودمون چه فایدهایی داره؟ واسه اینکه بتونین بهتر خودتون رو بشناسین، باید با شش عامل مهم که در خودشناسی نقش مهمی دارن، بیشتر آشنا شید. شناخت این عوامل کلیدی و عمل کردن به اونا، به شما کمک می کنه تا با شناخت بهتری در راه رسیدن به موفقیتای شغلی، تحصیلی و شادی قدم وردارین.

 

آشنایی با خُلق و خو و روحیات شخصی، اولین و شاید مهم ترین قدم در راه خودشناسیه. در این مقاله شش عامل اصلی و کلیدی، واسه خودشناسی معرفی می شه که سقراط اونا رو واسه خودشناسی معرفی کرده. اما سؤال اینجاست: «چه زمان میشه گفت که به خودشناسی رسیده ایم؟» با ما همراه باشین تا جواب این سؤال و سؤالای مثل رو پیدا کنین و با عمل کردن و توجه به همین نکات ساده و شاید بی ارزش، بتونین قدمای مؤثر و مهمی در راه خودشناسی وردارین.

امتیازای خودشناسی

۱. شادی بیشتر

وقتی بتونین همونجوریکه هستین خودتون رو نشون بدین، احساس شادی بیشتری می کنین. شناخت خود یعنی قدم برداشتن در راه تحقق آرزوهایتان. هر چه بیشتر خود رو بشناسین تصویر روشن تری از آرزوهایتان به دست میارید.

۲. رقابتای داخلی کمتر

وقتی واکنشای بیرونی شما با احساسات، ارزشا و باورهای شما یکی بودن داشته باشن، با اختلاف و رقابت کمتری روبرو میشید.

۳. تصمیم گیری بهتر

وقتی خودتون رو بهتر بشناسین، انتخابای بهتری در زندگی دارین، از انتخابای کوچیک و شاید بی اهمیتی مثل خرید فلان مدل لباس تا تصمیمات بزرگ زندگی مثل انتخاب شریک زندگی. وقتی خودتون رو بشناسین، چارچوبایی واسه زندگی خود مشخص می کنین که می تونن در حل مشکلات مهم زندگی راه گشا باشن.

۴. خودکنترلی

وقتی خودتون رو بشناسین، می تونین رفتارهایی رو که در شما انگیزه ایجاد می کنن، شناسایی کنین و بر عادتای بد خود غلبه و رفتارها و عادات خوب تون رو تقویت کنین. خودشناسی موجب می شه تا ارزشا و اهدافی که نیروی اراده ی شما رو تقویت می کنن، بهتر بشناسین.

۵. مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی

هنگامی که شما ارزشا و اولویتای خود رو در زندگی مشخص کنین، کمتر تحت اثر فشارهای اجتماعی قرار می گیرین و کمتر مجبور به انجام کاری میشید که از پذیرش یا انجام اون اکراه دارین.

۶. تحمل و درک بقیه

آشنایی با نقاط ضعف و قوت خودتون موجب می شه راحت تر با بقیه همدردی کنین.

۷. شور و نشاط زندگی

شناخت عمیق فرد از خود باعث می شه فرد احساس شادی و سرزندگی بیشتری داشته باشه و لذت بیشتری از زندگی خود ببره.

واسه خودشناسی به چه چیزایی باید توجه کرد؟

شش کلیدواژه ی شناخت ارزشا، علایق، ذات، ریتم زندگی، اهداف و مهارت ها به شما کمک می کنن تا در کوتاه ترین زمان به خودشناسی برسین:

۱. ارزشا

ارزشایی مثل کمک کردن به بقیه، خلاق بودن، سلامتی، امنیت مالی و موارد مثل، راهنمای ما در تصمیم گیری و ایجاد انگیزه واسه حرکت در راه اهداف مون هستن. تحقیقات نشون می ده که فقط فکر کردن و نوشتن ارزشا باعث می شه قدمای بهتر و درست تری در زندگی خود وردارین. همونجوریکه تحقیقای روان شناسی هم نشون میدن باور داشتن به یه سری اصول و ارزشا به شما انرژی مضاعفی می ده تا برخلاف سختیا و خستگیا، با قدرت بیشتری به طرف اهداف خود در زندگی حرکت کنین. پس اگه می خواید در زندگی انگیزه داشته باشین، ارزشایی رو که واسه تون مهم ان، شناسایی و اولویت بندی کنین.

۲. علایق

علایق به احساسات، سرگرمیا و چیزای گفته می شه که در یک بازه ی زمانی خاصی توجه شما رو به خود جلب کنن. واسه شناخت بهتر علایق خود، بهتره این سؤالات رو از خودتون بپرسید:

  • چی توجه من رو به خود جلب می کنه؟
  • درباره چی موضوعاتی کنجکاو هستم؟
  • چه چیزایی باعث نگرانی من می شه؟

جواب این سؤالات و تمرکز شما بر اونا، راه زندگی شما رو ترسیم می کنه. راهی که موجب افزایش رضایتمندی شما از زندگی می شه.

مردم بیشتر در بخش ای فعالیت می کنن که بهش علاقه بیشتری دارن. بعضی اتفاقات که بعضی وقتا ممکنه در اول تلخ و ناراحت کننده باشن، در زندگی باعث می شن شناخت بیشتری از خودمون پیدا کنیم. مثلا، پای یکی از دوستانم در ۱۱ سالگی شکست. گرچه حادثه ی بدی بود اما همین اتفاق باعث شد اون متوجه ی علاقه خود به پزشکی شه و تصمیم گرفت دکتر بخش اورژانس شه.

۳. ذات

با ویژگیا و خصوصیات فردی خود آشنا شید.

  • فردی درون گرا هستین یا برون گرا؟
  • راهبر هستین یا دنباله رو؟
  • تصمیمات زندگی شما بیشتر احساسیه یا منطقی؟
  • جزئیات یک ایده بیشتر واسه تون مهمه یا دریافت ایده ی کلی اون کافیه؟

جواب این سؤالات شما رو به طرف شکوفایی بیشتر استعدادها و توانایی هاتون جهت می ده. در ده ۶۰، خودانگیختگی بیشتر از برنامه ریزی مهم بود. من سعی کردم تا خودم رو با این اصل وفق بدهم، اما به نظر می رسه که فقط وقتم رو تلف کردم. مجبور کردن خودم به انجام کاری که اصلا با روحیات من موافقت نداشت باعث شد کار پر استرسی رو قبول کنم که اصلا ارزشش رو نداشت.

برنامه-ریزی

۴. ریتم زندگی

ریتم زندگی شما چیجوریه؟ مثلا شما از اون دسته افرادی هستین که صبح زود از خواب بیدار می شن یا از اون گروه آدمایی که معمولا شبا دیر به رختخواب می رن؟ در چه ساعتی از روز انرژی بیشتری دارین؟ بهتره واسه خود یک برنامه زمانی بذارین و مشخص کنین در چه ساعتی از روز انرژی بیشتری دارین. مثلا من از بدو تولد آدم سحرخیزی بوده ام و همیشه از خوابیدن تا لنگ ظهر متنفر بودم.

یکی از خوشیای زندگی من در زمان نوجوونی پیدا کردن دوستی بود که ریتم زندگی اش مثل ریتم زندگی من باشه تا با هم درس بخونیم و تفریح کنیم. همیشه به یاد داشته باشین که این شما هستین که باید تصمیم بگیرین چیجوری از زندگی خود لذت ببرین، پس انرژی و وقت خود رو در راهی هزینه کنین که از اون لذت می برین.

۵. اهداف و مأموریت شما در زندگی

«کدوم اتفاق زندگی شما از همه پرمعناتر بوده؟» این سؤالیه که من همیشه دوست دارم از دانشجویانم بپرسم. یکی از دانشجویانم که حدود ۴۰ سال داشت، موقع جواب به این سؤال اشک در چشمانش جمع شد و گفت: «مراقبت از پدر پیرم در بستر مریضی حس خوبی به من می داد، خوشحالم که هنگام مرگ بابام در کنارش بودم و اون در حالی فوت کرد که دستاش در دستم بود.» بودن در کنار پدر در روزهای آخر عمرش باعث شد تا اون احساس کنه می تونه پرستار خوبی باشه، احساسی که بهش انگیزه داد و تصمیم گرفت در کلاسای پرستاری ثبت نام کنه، تصمیمی که همه زندگی اش رو تحت اثر قرار داد.

این سؤال رو هم از خودتون بپرسید: «چه اتفاقی بیشترین اثر رو بر زندگی شما گذاشته؟» این سؤال باعث می شه به بخشایی از شخصیت و هویت داخلی خودتون پی ببرین که تا به حال کمتر بهش توجه کردین، یافتن جواب درست می تونه رضایتمندی شما از زندگی رو افزایش بده.

۶. نقاط قوت

نقاط قوت فقط واسه تواناییا، مهارت ها و استعدادهای شما نمی شه، بلکه ویژگیایی چون وفاداری، احترام به بقیه، شوق یادگیری، هوش هیجانی و عدالت هم می تونه از نقاط قوت شخصیت شما حساب شه. شناخت نقاط قوت یکی از پایه های اصلی اعتماد به نفسه، اگه نتونین این نقاط قوت شخصیت تون رو درست بشناسین، عزت نفس تون پایین میاد. به تعریف و تعریف بقیه از خودتون و استعدادهایتان توجه بیشتری کنین و یاد بگیرین چیجوری به این تعریفا جواب مناسب بدین. مثلا اگه یکی از دوستان تون از صدای خوب و رسای شما تعریف کنه، شما چیجوری از تعریف اون تشکر می کنین؟ از طرف دیگر شناخت نقاط ضعف هم به شما کمک می کنه با خودتون صادق و روراست باشین و تصمیماتی واسه از بین بردن یا کم رنگ کردن این نقاط ضعف وردارین.

با خودتون صادق باشین

حتی اگه شما با این نشونه های مهم و لازم آشنا باشین، به سختی می تونین با خودتون صادق باشین، چون باورها و اعتقادات شما و جامعه، همیشه در حال تغییره و ممکنه با رقابتایی روبه رو شید.

اینکه سعی کنیم خودمون باشیم و خودمون رو بهتر بشناسیم، حس بهتری به زندگی مون می ده. عمل کردن به مواردی که در این مقاله معرفی شد، راه زندگی شما رو با تغییرات اساسی روبرو می کنن، احساس آزادی و قدرت بیشتری می کنین و دقیق تر می تونین واسه آینده برنامه ریزی کنین.

منبع : psychologytoday